Samochody z LPG

Swoją popularność zawdzięczają z pewnością stosunkowo niskiej cenie gazu, chociaż trudno by było mówić o tym, iż samochody z LPG posiadają tylko i wyłącznie taką zaletę. Z pewnością powiemy, że są to pojazdy wymagające bardzo szczególnego traktowania. Tutaj nie możemy sami dokonywać tankowania na stacjach paliw, a przeglądy techniczne różnią się od tych dotyczących samochodów z napędem benzynowym czy też tym na olej napędowy. Do niewątpliwych zalet tych pojazdów należy także zaliczyć fakt, iż jest to bardzo ekologiczne paliwo, co we współczesnej rzeczywistości na drogach w naszym kraju jest czymś bardzo istotnym.

Paliwo LPG nie tylko jest bardziej ekologiczne, ale ponadto również musimy wskazać na to, że jest to paliwo bardziej przyjazne dla elementów instalacji w samochodzie. Nie powoduje także powstawania różnych zanieczyszczeń w oleju silnikowym, a więc bardzo dobrze widzimy, że nie chodzi wyłącznie o aspekt ekonomiczny. Instalacje LPG mają jednakże również swoje wady. Te w głównej mierze są związane z różnymi elementami pojazdu, z elementami mechanicznymi. Możemy bowiem mówić o większym ryzyku uszkodzenia kolektora na skutek tego, że możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem cofania się do niego płomienia zapłonu.

Ponadto tutaj musimy wskazać na taki aspekt jak mniejsza moc możliwa do uzyskania, aczkolwiek przecież nie każdemu na niej zależy. Zasadniczo mówiąc o samochodach z instalacją LPG, możemy podzielić je na te, które od samej nowości posiadają taką instalację oraz na te, w których owa instalacja została założona przez właściciela. Zjawisko przerabiania samochodów na te napędzane LPG jest w naszym kraju dosyć powszechne, chociaż oczywiście opłacalność dokonywania takich przeobrażeń jest w głównej mierze uzależniona od wieku samochodu. Te starsze samochody zazwyczaj nie opłaca się już przerabiać, gdyż koszt takiej operacji przewyższa możliwe do uzyskania oszczędności. Ekologiczne, tanie w eksploatacji, aczkolwiek nie każdy jest przekonany do takich samochodów.