Ile pojeździmy hybrydą?

Na forach internetowych główny temat przy hybrydach to ich żywotność. Każdy ma swoje racje i każdy wie, że to się nie opłaca. Akumulatory trzeba będzie wymieniać, a to będzie bardzo kosztowne. Wiele osób myli hybrydę z silnikami elektrycznymi. To nie jest to samo.

Weźmy pod uwagę to, że samochód z silnikiem hybrydowym pojedzie na silniku elektrycznym dwa kilometry. Jeśli jedziemy do czterdziestu kilometrów na godzinę to wtedy taki silnik działa. W momencie, kiedy akumulatory nie mają już siły uruchamia się silnik spalinowy, który je ładuje. Żywotność takich akumulatorów jest bardzo, ale to bardzo duża. Toyota Prius, która jest pionierem w motoryzacji związanej z hybrydami ma już wiele lat i nadal jeździ.

Silniki wytrzymały, akumulatory również. Podobno jest jeden przykład samochodu, który jeździ na taxi i zrobił przeszło milion kilometrów, nie wymieniał do tej pory swoich akumulatorów. Zastanówmy się, zatem czy mamy się przejmować akumulatorami. Na pewno w takim samochodzie jest o wiele więcej urządzeń, które mogą się zepsuć i którymi trzeba się martwić. Dla wielu mechaników są to samochody, których nie potrafią nawet rozebrać żeby znaleźć przyczynę. Niestety mamy tutaj bardzo dużo elektroniki, bo bez tego nie będzie chciał taki samochód jeździć. Nic się nie bierze dzisiaj bez nowoczesnej elektroniki i dobrze o tym wiemy. Wszędzie dzisiaj mamy takie rozwiązania, nawet w domu.

Ile kosztuje jazda hybrydą?

Nie jest łatwo znaleźć danych, które są wiarygodne. Producent zawsze w testach ma super wyniki, ale to w żaden sposób nie pokrywa się z tym, co mamy w rzeczywistości. Ludzie, którzy użytkują takie samochody często nie wiedzą jak opisać ile samochód zużywa, dlatego jeśli sami nie weźmiemy się za obliczenia to nie dowiemy się czy to będzie dla nas opłacalne. Na pewno oszczędności można zauważyć w mieście. Im więcej po mieście jedziemy tym więcej na tym zyskamy. Stojąc w korkach silnik spalinowy nie działa tylko są włączone silniki elektryczne. Ruszamy nieco szybciej i automatycznie załączają się silniki spalinowe. Jeśli jedziemy na trasie to właściwie elektryczne silniki nie są nam już potrzebne. Nic z tego nie mamy i nic się nie dzieje. To, dlatego najbardziej opłaca się kupić hybrydę wtedy, kiedy jedziemy po mieście. Zamiast samochód zużywać 6-9 litrów paliwa na każde sto kilometrów będzie używał go 4-5 litrów. Przy codziennych przejazdach po mieście oszczędności będą z tego bardzo duże i taki samochód bardzo szybko się zwróci. Warto wziąć zakup takiego samochodu pod uwagę.